Les oběšených lišek - Arto Paasillinna

4. prosince 2007 v 20:57 | Tygřík |  Knížky
Ahojte. Pro dnešek snad už naposled - nic by se nemělo přehánět:) Tentokrát tu vyzdvihnu do nebes humoristický román, který sepsal finský spisovatel Arto Paasillinna. Tento spisovatel patří ve Finsku k nejpopulárnějším, v Čechách vyšly jeho romány: Zajícův rok, Stará dáma vaří jed, Chlupatý sluha pana faráře a právě Les oběšených lišek. Ten jediný se mi zatím dostal do rukou, ale poctivě budu pátrat po příležitosti přečíst si i ty ostatní:))
Děj knížky je situován do současnosti a odehrává se převážně v laponské pustině, zápletka začíná tím, že Oiva Juntunen v minulosti ukradl zlaté pruty, dovezené do Finska z Austrálie. Jeho dva komplici byli za přestupky zavřeni, ale Oiva vyvázl bez trestu, když však z vazby propustí jednoho z kumpánů, Oiva si uvědomí, že se o 36 kilogramů zlata nehodlá s nikým dělit. Na čerstvě propuštěného parťáka ušije boudu a ten se zase vrátí do vězení. Oiva uprchne na Floridu, ale uvědomí si, že tam ho brzy najdou oba komplici a tak se vrátí do Finska, vyzvedne svoje zlaté pruty a uchýlí se do pravé laponské pustiny, kde se chce ukrývat před svým druhým parťákem - Hemmo Siirou.
Mezitím major Sulo Armas Reemes sedí ve své kanceláři velitele praporu a uvažuje o sebevraždě. Stává se závislým na alkoholu. Když je mu svěřena příprava vojenského cvičení v Laponsku, kde stále opilý dovede svojí armádu spíše k záhubě než k vítězství, Reemes se rozhodne pro rok neplaceného volna, během kterého chce v Laponsku bojovat proti svojí závislosti.
Setká se zde s Oivou, který se však bojí dopadení, tak majorovi tvrdí, že je knihovník a v Laponsku zkoumá lišeníky. Oba muži se spřátelí a zakoupí domek na Kuopsuovaaře, kde se rozhodnou hledat zlato. Nicméně lež má krátké nohy a Reemes zjistí, že Oiva není knihovník, ale zloděj zlata, který se ukrývá. Naštve se a Oivu v afektu málem zabije (i když je tato scéna bezesporu vážná, já se u ní válela smíchy:))
Přichází tuhá laponská zima a ve vesničce Sevettijärvi se svých devadesáti let nejstarší Koltka na světě Naska Mosnikoffová. Do její chaloupky za ní přijdou z oddělení sociální péče, aby Nasce pogratulovali. Nakonec se ukáže, že ji chtějí umístit do domova důchodců. Ta se vzepře a uprchne i se svým starým kocourem Jeremakkim před úřady. Po několika dnech zcela vyčerpaná Laponka dorazí k domku Oivy a Reemesem, kteří ji přijmou mezi sebe. Zakrátko dorazí do Koupsuvaary Agnela s Kristýnou, dvě štětky, které mají zpříjemnit život Oivovi a Reemesovi. Společně oslaví Vánoce, které jsou pro každého z nich nejhezčí v životě, po Vánocích se Agneta a Kristýna vrátí do Švédska a tam se každému chlubí, kde byly. To se donese až k Hemmo Siirovi, který si spojí, že dvě a dvě jdou čtyři a vypraví se do Laponska s jasným úmyslem zabít Oivu. Mezitím Naska zemře a oba muži jí vystrojí důstojný pohřeb. V tom okamžiku se objeví Hemmo Siira a chce zlato. Nakonec Siira zahyne v pasti na lišky (další dramatická scéna, při které se smějete, až se za břicho popadáte) a Oiva a Reemes se vrátí ke svému životu.
Knížku doporučuji úplně všem - hovoří se v ní o náhodě, která dá dohromady 3 osoby, které by se nikdy nemohly potkat, navíc je celá knížka psaná čtivým stylem a je plná černého humoru. Doporučuju!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 BaMa BaMa | E-mail | 10. prosince 2007 v 18:58 | Reagovat

Ať žije Pětistovka.... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
catlover
cat
simon
cat
hate
st

home


mon