The (hi)story of Ireland 1

28. ledna 2008 v 19:19 | Tygřík |  Irsko
1. Kdo byli první Irové?
Otázkou číslo jedna je původ Irů. Kdo jsou? Odkud pochází? Když se potkají dva Irové kdekoliv na světě, jejich konverzace začne otázkou: "Jak se jmenuješ a odkud pocházíš?" a během několika minut se dostanou k pravé podstatě otázky - Where in Ireland do your people come frome? Když se takto ptají, často myslí pojmem "your people" vaše předky.
Nikdo neví přesně, kdy poprvé lidé přišli do Irska. O tomto příchodu Irové mají několik legend a archeologové mají podobná tvrzení o původu Irů.
Lovci
Když skončila doba ledová a oblast dnešního Irska se stala ostrovem v moři, lovci sem dorazili z nedalekého Skotska. Měli kamenné zbraně a nástroje, znali oheň, stavěli si chýše a živili se rybařením a lovem. Žili ve světě duchů a šamanských rituálů.
Stovky a stovky let museli žít nedaleko řek, jezer, lesů a moře, cestovat z tábora do tábora, rodiny žily v pustinách. Neví se, kolik jich tenkrát bylo, ale národy živící se lovem nebývají co do počtu velké, pravděpodobně několik tisíc na celém ostrově.
Zemědělci
Poté, mezi roky 4000 a 3000 před Kristem, skupina zručných zemědělců dorazila do Irska z Evropy. Začínali s pastevectvím a pěstováním obilí. S tímto do Irska zanesli nový styl života a s nejvyšší pravděpodobností i novou řeč, náboženství, nová zvířata, nové nemoci, nové způsoby lovu…
Nevíme jistě, jakou řečí hovořili první Irové, nejsou žádné písemné zmínky z té doby. Někteří archeologové tvrdí, že jejich řečí byla Indo-evropština. Je to dost možné, oůvodní obyvatelé Irska, Franci, Velké Británie a dalších částí Střední Evropy byli svým způsobem předchůdci Keltů. A byli první Irové předci Keltů? Jediné možné vodítko je jejich náboženství. (Ale o tom zase příště:))
Tygřík:-*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Antik Antik | 28. ledna 2008 v 19:32 | Reagovat

Tak pokud to vezmu z dnešního pohledu, tak mají Irové komu nejblíže? Angličanům a Skotům?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
catlover
cat
simon
cat
hate
st

home


mon