Vltavíny

26. ledna 2008 v 22:09 | Tygřík |  Astronomie
From Tygřík to Došlík
Ahojky!
Teď Vám nabídnu článek o tom kamínku, co nosím na krku. Aneb co jsou vltavíny zač. Na tohle téma došlo před týdnem, když jsme psali ve škole slohovku. Tak jsem se patřičně vzdělala na wikipedii, sjednotila svoje poznatky a jala se psát článek.
Tak tedy vltavín...neboli moldavit neboli tektit. Vltavín je vpodstatě sklo. Ve vltavínech se nachazejí drobné bublinky, ve kterých je nízký tlak. (víc na wikipedii, vážně nechci kopírovat článek, který není můj). Je několik teorií o jejich vzniku. Nízký tlak v bublinkách uvnitř vltavínů ukazuje k té nejrozšířeněnjší a nejpravděpodobnější teorii - a to, že vltavíny vznikly při dopadu Rieského meteoritu. Jinými slovy, událo se to přibližně tak, že: do oblasti mezi dnešním Mnichovem, Norimberkem a Stuttgartem dopadl meteorit. Během dopadu, při průletu atmosférou, se během krátké doby obrovské množství energie přeměnilo na teplo a tím se původní horniny mění na nové.
Vltavíny se u nás dají najít na několika lokalitách v Jižních Čechách v horním povodí Vltavy. Jsou vysoce ceněny v klenotnictví (jinými slovy, klenotníci je przní vsazováním do zlata a tak, mně osobně se to nelíbí) a jsou součástí mnoha sbírek. Ta největší je pokud vím v Národním muzeu v Praze.
Tak, teď s dovolením tu zveřejním fotku od Petra Komárka:
A jinak Vám asi doporučím další fotky "vygůglit". Až se zmocním foťáku, tak sem umístím i fotečku svojeho vltavínku, co hrdě nosím na krku;-)
Tygřík
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
catlover
cat
simon
cat
hate
st

home


mon